T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Rehberlik
1.Sınıflar Zümresi
2.Sınıflar Zümresi
3.Sınıflar Zümresi
4.Sınıflar Zümresi
Anasınıflar Zümresi
Yabancı Dil Zümresi
Genel Yetenek Zümresi
Rehberlik

VELİ TOPLANTISI  TIKLAYINIZ

KIYMETLİ VELİLERİMİZ

·         Çocuğunuzu okula bırakırken vedalaşmaları kısa tutunuz. Okul çıkışında servisle geliyorsa servisiyle ilgili bilgileri, eğer servis kullanmıyorsa okul bahçesinde buluşacağınız yeri yada alacak kişiyle ilgili bilgilendirme yapınız.

·         İlk günden itibaren çocuğunuzun kendi okul çantasını ve diğer okul eşyalarını hazırlamasına izin veriniz. Siz sadece gözlemleyip eksikliklerini görmesini sağlayınız. (Türkçe dersi de var mı olabilir mi?)

·         En az haftada bir kere çantasını boşaltıp temizlemesini öğretiniz. Özellikle kalemlerini okula gelmeden kontrol ettirip, kullanıma hazır hale getirtiniz.

·          Metabolizmanın çalışmaya başlaması için mutlaka bir şeyler yediriniz. Kahvaltısız yollamayınız.

·         Kılık-kıyafetine özen gösteriniz. Okul kurallarına uygun olmasına ve temizliğine dikkat ediniz. (Yedek kıyafeti olsun.)

·         Her gün okuldan gelen çocuğunuzun okulda neler yaptığını anlatmasını dinleyiniz. Anlatmıyorsa siz o okuldayken evde neler yaptığınızı anlatın, zamanla çocuğunuzda kendi yaşadıklarını anlatacaktır.

·         Çocuğunuzun derslerinin ve davranışlarının daha iyiye gitmesi için, öğretmenleriyle sıkı bir işbirliği kurun. Veli toplantılarına mutlaka katılın.

·         Çocuğunuzun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir. En etkili örnekleri ailesinden alır. Anne baba olarak davranışlarınızla örnek olunuz.

·         Çocuklarınızı iyi tanıyınız. Yapamayacağı şeyleri istemeyiniz. Onları yeteneklerinin ötesinde başarı göstermeye zorlamayınız.

·         Çocuğun tüm arzularının yerine getirilmesi ona her istediği şeyi yapabileceği, elde edebileceği kanısının verilmesi veya tam tersi isteklerinin çok sınırlandırılması, hiç yerine getirilmemesi, çeşitli uyumsuz davranışlar geliştirmesine sebep olacaktır. Bu konuda tutarlı ve titiz olunuz.

·         Çocuklarınızı korkutmayınız. Fazla baskılardan, bedeni cezalardan, olmayacak sınırlandırmalardan kaçınınız.

·         Çocuklarınızla iyi notlarının yanında zayıf notunda normal olduğunu daha dikkatli olup, çalışarak düzeltebileceği konusunda telkin ediniz.

·         Çocuğunuzun okuldaki ve okul dışındaki arkadaşlarını gözlemleyiniz, kontrol ediniz. Arkadaş edinmesine yardımcı olunuz.

·         Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz, hele bunu başkalarının yanında asla yapmayınız. Onun aşağılık duygusuna kapılmasını önleyiniz. Beğendiğiniz takdir ettiğiniz, taraflarını söyleyiniz. Kendine güven duymasını sağlarsınız.

·         Çocuklar arasında ayrım yapmayınız, kıyaslamayınız, kıskandırmayınız. Hepsine aynı sevgi ve ilgiyi gösteriniz.

·         Çocuğunuzun sınıfta kiminle oturacağı ya da arkadaş olacağı konusunda öğretmenlerden isteklerde bulunmayınız. Unutmayınız ki toplumsal bir birey olan çocuğunuzda anlaşamadığı, hoşlanmadığı arkadaşlarıyla iletişim kurmayı zaman içinde öğrenecektir.

·         Çocuğunuzun okula zamanında gelip gitmesini sağlayınız.

·         Televizyon izlemede çocuğunuza iyi alışkanlıklar kazandırınız. Sürekli bilgisayar ve televizyon izlemek başarısını olumsuz yönde etkileyecektir. Ancak bunu zor kullanarak değil ikna ve özendirmeyle gerçekleştiriniz.

·         Çocuğunuzun çalışması için dikkatinin dağılmadığı, düzenli, rahat bir çalışma ortamı hazırlayınız.

·         Evde ders çalışmasını kontrol ediniz. Sürekli “ders çalış” ikazı yerine kurallarınızı ve programını hatırlatıp, ona güvendiğinizi belirterek uyarınız.

·         Çocuklar önünde yapılan tartışmalar, kavgalar onları mutsuz, güvensiz ve endişeli olmalarına neden olur.

·         Çocuğunuzun çeşitli sorunları için önce sınıf öğretmenine başvurunuz.

·         Çocuğunuzun devam durumunu özellikle 1.sınıfta yakından izleyiniz.

·         Öğretmeniyle iyi iletişim kurunuz. Çocuğunuzun yanında ona uygulanan eğitimi tartışmayınız. Okul ve öğretmenler ile ilgili görüşlerinizi çocuğun yanında paylaşmayınız.

·         Çalışma programı yapmasına uygulamasına yardımcı olunuz.Planlı çalışma üzerinde durunuz.

 

·         Çocuklarınıza karşı sabırlı soğuk kanlı ve anlayışlı olunuz.Doğal olarak hata yapacaklar.Kusurları ve kötü hareketleri olacaktır.

·         Diğer velilerle de iyi iletişim kurunuz.Böylece çocuklar arasındaki iletişim ve bağlılık güçlenir.Bu sayede çocuk okula daha mutlu gelir.

·         Çocuğunuzla ilgili bilgileri (sağlık durumu,özel durumlar ve benzeri telefon adres )eksiksiz olarak veriniz,değişiklikleri bildiriniz.

·         Çocuğunuzun sınıftaki diğer öğrencilerden sadece biri olduğunu unutmayın,çocuğunuza özel ilgi beklemeyin.Biz öğretmenler özellikle sınıf öğretmenlerimiz evdeki çocuklarımızdan daha çok ilgileniyor ve çaba harcıyoruz.

·         Her çocuğun kapasitesinin farklı olduğunu bilerek kardeş yada başka çocuklarla kıyaslamayınız.

·         Okuldan gelince hemen ödev yapmasını beklemeyin sınıf öğretmeni ve rehber öğretmeninin plan ve programlarına, tavsiyelerine uyunuz.

·         Çocuklarınızla sadece yemek yerken ve televizyon izlerken birlikte olmayın, onlara kaliteli zaman ayırın. Aynı zamanda eğiterek,oynayarak hem de konuşarak duygularını paylaşınız.

·         Çocuklarınızın okulla ilgili olarak öncelikle görme işitme algılama vb. sorunlarını hissediyorsanız mutlaka doktora götürün.

·         Tekrar çok önemli. Çocuklarınızın tekrar yapmasını her gün mutlaka o günkü işlenen dersi tekrarlama alışkanlığı kazanmasını sağlayınız.

·         Çocuğunuzun okuma alışkanlığını kazanmasını, okumayı sevmesini istiyorsanız, siz de o okurken kitap okuyun ona oku deyip siz televizyon  ya da sohbet gibi onu sevdiği şeylerde ilgilenmeyin. Kitabınızı alarak ona rol model olun.

·         Çocuğunuzu öğretmen ve okulla korkutmayın.

·         Unutmayın kimse başarısız olmak istemez. Çocuğunuza “Senden istediğimiz sadece elinden geleni yapman.” Biz her koşulda yanındayız, seni seviyoruz mesajını veriniz.

Bütün öğretmenler ve okul yönetiminin tek amacı çocuklarınızın güven içinde mutlu bir ortamda eğitim-öğretim görmelerini sağlamaktır. El ele vermeli ve çocuklarımızın başarılı olmaları için ortak hareket etmeliyiz.

                                               

                                      Hatice TANG

                                       Rehber Öğretmen

Rehberlik çalışmaları foto galeri
Nurihas Mah. Sümbül Sok. No: 3 Melikgazi (38030) KAYSERİ/TÜRKİYE
Tel : +90 ( 352 ) 225 58 26/ Faks : +90 ( 352 ) 225 64 88 / bilgi@ozelsafa.k12.tr
Tüm hakları saklıdır - web tasarım medyatör